Naukowi.pl

Kopenhaga – tam gdzie biznes spotyka się z nauką

Wielka nauka od dziesięcioleci flirtuje z biznesem – bez niej w zasadzie nie byłoby możliwe jej realizowanie. Czy mowa tu o gigantycznych akceleratorach cząstek czy o działaniach agencji kosmicznej – te nie działałyby odpowiednio, gdyby nie współpraca z przemysłem i biznesem. Naukowcy sami nie byliby w stanie wyprodukować niezbędnych instalacji kriogenicznych czy potężnych rakiet.
Zbliżeniu biznesu i sektora wielkiej nauki poświęcona była olbrzymia konferencja Big Science Business Forum 2018, która odbyła się w dniach 26-28 lutego 2018 r. w Kopenhadze. Pojawiło się tam ok. 1000 osób. EUSJA, której Naukowi.pl są członkiem otrzymała od Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki Danii granty na tej wyjazd. Miałem przyjemność znaleźć się w tym gronie. Była to świetna okazja do zapoznania się z zagadnieniem wielkiej nauki, zwłaszcza na terenie Europy. Ale nie tylko. Miałem okazję do rozmowy z szefem Europejskiej Agencji Kosmicznej i rozmowy o planach dalszego podboju kosmosu. Gościem konferencji był też Carlos Moedas – komisarz unijny ds. nauki i innowacji, który wygłosił bardzo inspirujące przemówienie na temat przyszłego programu ramowego (następcy Horyzontu 2020). Spytałem go też o to, jak duży będzie budżet 9. programu ramowego i jakie mechanizmy szykowane są w celu większego w nim zaangażowania państw „nowej” unii.
Wielkim odkryciem była dla mnie rozmowa z szefem działy transfery technologii w CERN. Okazuje się, że CERN to nie tylko Wielki Zderzacz Hadronów i nauki podstawowe, ale też kilkadziesiąt innowacyjnych koncepcji rocznie, które trafiają do prywatnych firm i instytucji.
Dodatkową atrakcją był wyjazd do powstające właśnie Europejskiego Źródła Spalacyjnego – to olbrzymi akcelerator neutronów, który zacznie działać w 2023 w szwedzkim Lund. Skala budowy robi olbrzymie wrażenie. Niemal 24 h na dobę pracuje tam 500 osób!
Dania, wydawałoby się niewielki, niepozorny kraj, przygotowała arcyciekawą imprezę, na której pojawiły się najważniejsze europejskie organizacje wielkiej nauki i przedstawiciele biznesu i przemysłu. Skala zainteresowania konferencją przerosła oczekiwania organizatorów – samych wystawców było kilkuset. Limit zgłoszeń wyczerpany został po kwadransie od otwarcia rejestracji. Wygląda na to, że wbrew niepokojom w Europie wielka nauka kwitnie i jest szansa, że będzie miała się dobrze w przyszłości.
Szymon Zdziebłowski

Znajdziesz nas m.in. w:

CrazyNauka.pl Wiedza i Życie Gazeta Wyborcza Polityka Focus National Geographic Trójka TOK FM WhatNext.pl Przegląd techniczny PulsKosmosu.pl
Back to top