Instrumenty dęte drewniane

Jak działają instrumenty dęte drewniane – Flet, klarnet i saksofon.

Dęte drewniane są jedną z głównych rodzin instrumentów używanych dzisiaj. Dęte drewniane są w zasadzie definiowane jako puste rurki, które po wydmuchaniu na jednym końcu wytwarzają dźwięk. Większość instrumentów dętych ma klucze lub otwory na palce, aby zmieniać wysokość dźwięku, a różne metody mogą być użyte do stworzenia podstawowego dźwięku.
Ustniki

Single Reed (klarnet / saksofon)

Pojedyncza trzcina wytwarza dźwięk poprzez wibrowanie w ustach podczas wydmuchiwania. Trzcina jest przytrzymywana metalową ligaturą. Stroiki są bardzo wrażliwe i muszą być pod opieką, aby wytworzyć właściwy ton.

Ustnik jednorzędowy
Double Reed (obój / fagot)

Podwójna trzcina używa dwóch trzcin połączonych ze sobą, by wydać dźwięk. Dźwięk, który wytwarza, jest nieco nosowy i może być bardzo trudny do zbudowania, utrzymania i grania. Większość graczy z podwójnym trzciną tworzy własne trzciny. Ścisłe otwarcie podwójnej trzciny oznacza, że ​​muzyk może grać długie frazy na jednym oddechu.

dwustronny ustnik
Flet poprzeczny (flet)

Flet poprzeczny działa poprzez wdmuchiwanie powietrza przez dziurę, podobnie jak wydmuchiwanie całej butelki wydaje dźwięk. Jest to jeden z najstarszych sposobów wytwarzania dźwięku z instrumentu dętego. Flety poprzeczne są zwykle trzymane poziomo.

Ustnik poprzeczny z fletem
Gwizdek

Gwizdek jest bardzo podobny do poprzecznego fletu. Zamiast blowhole, powietrze jest wdmuchiwane do końca, przez otwór dalej w dół instrumentu, tworząc mniej więcej ten sam efekt.

Ustnik z gwizdkiem
Odtwarzanie różnych nut

Różne dźwięki powstają przez skrócenie lub wydłużenie kolumny powietrza wewnątrz instrumentu. Zazwyczaj osiąga się to przez zakrywanie pewnych dziurek na instrumencie za pomocą klawiszy lub palców.
Kolumna powietrza rozciąga się do pierwszego otwartego otworu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *