Działanie gitar, skrzypiec i innych instrumentów strunowych

Jak działają instrumenty strunowe

Dowiedz się więcej:

https://lutniczy-outlet.waw.pl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chordofony


Gitara, skrzypce, ukulele

Niektóre z prostszych instrumentów to instrumenty smyczkowe. Instrumenty smyczkowe wytwarzają dźwięk za pomocą wibrujących strun, a wysokość dźwięku jest modyfikowana przez grubość, napięcie i długość struny. Instrumenty smyczkowe mogą być odtwarzane na wiele sposobów i występują w wielu odmianach. Instrumenty smyczkowe sięgają od prostej liry, po współczesną gitarę, skrzypce i fortepian. Wszystko opiera się na dźwięku strun.

 

Tworzenie dźwięku

Gitary, skrzypce – struny, częstotliwość wibracji

Wszystkie instrumenty smyczkowe wytwarzają dźwięki z napiętymi strunami. Dłuższe struny dają niższy ton niż krótsze. Ściślejsze struny dają wyższy dźwięk niż luźniejsze. Grubsze struny dają niższy dźwięk niż cieńsze struny. Dlatego, mimo że wszystkie struny na gitarze są tej samej długości, wszystkie brzmią zupełnie inaczej.

Instrumenty smyczkowe można szarpać, pocierać lub w przypadku fortepianu uderzać. Pocieranie smyczkiem pozwala uzyskać bardzo długie, trwałe dźwięki o interesującej dynamice. Gitary elektryczne wykorzystują magnetyczne przetworniki do konwersji wibracji na sygnał elektryczny. Instrumenty smyczkowe muszą być idealnie dostrojone poprzez dokręcenie lub poluzowanie ich strun.


Odtwarzanie różnych nut

Różne nuty są tworzone na różne sposoby za pomocą instrumentów smyczkowych. Instrumenty, takie jak cytra, harfa i fortepian, mają zestawy równoległych strun, po jednym dla każdej nuty, które mogą brzmieć pojedynczo lub razem, aby tworzyć akordy. Instrumenty takie jak gitara lub skrzypce używają palców do wydłużania lub skracania długości strun, do tworzenia różnych wysokości dźwięku. Możesz spróbować z improwizowaną, czterostrunową gitarą. Wystarczy docisną strunę  na progu, aby zobaczyć, jak wpływa to na wysokość wydobywanego dźwięku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *