Niepokorny uczeń gitarzysty

Opowieści gitarzystów  – Zostań lepszym gitarzystą Szybciej

Przygotował: Marcin Ferenc – Gitary klasyczne Lutniczy Outlet

Poznaj 3 powody, dla których nie osiągasz wyników z lekcji gry na gitarze.

 

Po lekcji poszedłem do domu, aby zastanowić się nad tym, co powiedział. Wciąż myślałem, że mój nauczyciel jest trochę szalony, ale gdzieś w głębi duszy wiedziałem, że facet naprawdę szukał mojego najlepszego interesu. Wiem, że to co powiedział,  zrobił dla mojej korzyści.

Randy miał dobrze prosperującą firmę zajmującą się nauczaniem gitary, z listą oczekujących na ludzi, którzy chcieli wziąć od niego lekcje, więc wydawało się oczywiste, że nie przejmował się utratą pieniędzy, jeśli odejdę. Wierząc, że jego słowa są szczere, poważnie podjąłem jego rady. Przekonał mnie, bym nadal próbował, był zmotywowany, wierzył w siebie, ufał mojemu potencjałowi i umiejętnościom dydaktycznym.

Osiągnąłem wiele od 1989 roku. Mój nauczyciel gitary zainspirował i poprowadził mnie w krytycznym momencie nauki. Z pewnością moje życie byłoby dzisiaj całkiem inne, gdyby nie znalazł sposobu, aby utrzymać motywację, nauczyć mnie i zainspirować do kontynuowania nauki. Z perspektywy czasu widzę, że moje lekcje z Markiem dobrze się układały. Po prostu nie mogłem tego wtedy zobaczyć.

Patrząc wstecz na moje doświadczenia, mogłem nauczyć się tych samych rzeczy, których nauczył mnie z innych źródeł, takich jak książki. Miałem wiele dobrych książek instruktażowych i filmów, ale nie było substytutu regularnych lekcji od eksperta i nauczyciela. Cenne było dla mnie nie to, czego nauczył mnie Marek, ale sposób, w jaki uczył i kolejność, w której przedstawiał właściwe informacje we właściwym czasie. Już samo to było warte więcej niż za lekcje, za które płacili moi rodzice.

 


Więcej marnowania czasu na samodzielne nauczanie (ponownie)


Po dwóch latach wzięcia naprawdę świetnych lekcji gry na gitarze, Marek odszedł i byłem zmuszony albo znaleźć innego instruktora gitary, albo wrócić do samodzielnej nauki. Zrobiłem jedno i drugie, i zawiodłem w obu na następne trzy lata. Przeszedłem przez serię miernych nauczycieli (i kilku złych). Nauczyłem się kilku rzeczy tu i tam, ale nie udało mi się dokonać prawdziwego postępu, jaki zrobiłem z Markiem. Więc rzuciłem to.

Przez jakiś czas byłem zdeterminowany, by uczyć się i opowiadać przyjaciołom, uczę się, nie muszę inwestować pieniędzy w nauczyciela, mogę zrobić to dobrze na własną rękę. Na pewno trochę poprawiłem, ale nauczyłem się też grać nieprawidłowo i to naprawdę spowolniło moje postępy. Oczywiście początkowo nie zdawałem sobie z tego sprawy, ale z biegiem czasu stało się coraz bardziej oczywiste, że tak naprawdę nie wiedziałem, co robię.

 

Proste gitarowe rozwiązanie!


Oczywiście do osiągnięcia ambitnych celów muzycznych jest wiele rzeczy, ale mój cały muzyczny rozwój szybko by się zmienił, gdybym zrobił cztery, bardzo proste rzeczy:

Krok 1: Poszukaj świetnego nauczyciela gitary
Krok 2: Powiedz nauczycielowi, jakie były twoje długoterminowe cele
Krok 3: Zrób to, co nauczyciel kazał  zrobić, aby osiągnąć  cele.
Krok 4: Powtarzaj krok 3 na bieżąco.

(W punktach 1 i 4 większość ludzi nie podąża dalej).

 

Krytyczny zwrot w życiu gitarzysty

 

Doszedłem do wniosku, że moje marzenia o zostaniu wielkim i profesjonalnym muzykiem wydawały się coraz bardziej nieuchwytne. Pomysł, że mogę nigdy nie osiągnąć moich życiowych celów, wpłynął na mnie w bardzo negatywny sposób. Stało się jasne, że teraz potrzebowałem czegoś więcej niż dobrego nauczyciela, musiałem się zmotywować! Szukałem najlepszego nauczyciela, który mógłbym znaleźć, korzystając z pomysłów, które rozwinąłem, aby wyeliminować wszystkich przeciętnych nauczycieli. (Wydałem bezpłatny przewodnik o nazwie: Wybór nauczyciela gitary).

Znalazłem naprawdę świetnego nauczyciela, miał na imię Wiesław Chrzanowski. Studiowałem u niego przez dwa lata. Był nie tylko moim nauczycielem, ale także mentorem, a teraz dobrym przyjacielem. Mogę powiedzieć z całkowitą pewnością, gdybym nie uczył się u Wiesława, nie pisałbym teraz tego do ciebie, nie sprzedałbym nagrań i koncertów po całym świecie, ani nie nauczyłbym niezliczonej liczby innych ludzi, aby osiągnąć swoje cele. Oczywiście wiele mu zawdzięczam.


Jedna ważna decyzja spowodowała całą zmianę

 

Zadziwiające, jak jedna decyzja (w moim przypadku, aby uczyć się z Wiesławem i wierzyć w jego osąd), w końcu doprowadziła mnie do wielkich sukcesów później, jako muzyk zarówno po stronie artystycznej, jak i zawodowej. Kiedy pierwszy raz spotkałem Wieśka, nie powiedział: „Cześć, miło cię poznać, pokażę ci, jak zmienić swoje życie”. Widziałem, że był bardzo kompetentny i był doskonałym nauczycielem gry na gitarze, więc kontynuowałem naukę pod jego skrzydłami. Jako nauczyciel dał mi narzędzia gitarowe, których potrzebowałem i pokazał mi, JAK ICH MOŻNA UŻYWAĆ.

Po około roku lekcji gry na gitarze wyszła mentorska strona profesora. Jako mój mentor zobaczył we mnie coś, co już posiadałem, ale nie mogłem sam zobaczyć … potencjału. Prawdziwi mentorzy nie dają ci garści nasion. Znajdują nasiona, które już są w tobie, umieszczają je w nawozie. W niektóre dni nasiona muszą być podlewane, inne dni i słońce muszą po prostu wykonać swoją część. Wielcy nauczyciele tacy jak Wiesław są bardzo mało spotykani i miałem wielkie szczęście, że uczyłem się z nim. Dziękuję!

 

Morał jest taki, że przeciętny nauczyciel może pomóc dobrym uczniom o wiele dalej i znacznie szybciej niż świetny nauczyciel może pomóc przeciętnemu uczniowi. Zajęło mi trochę czasu uczenie się na swoich błędach, moja rada dla ciebie jest taka:  unikaj tych błędów od samego początku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *