Dlaczego warto pracować w księgowości?

Praca w księgowości wbrew pozorom nie polega na nudnym wprowadzaniu faktur do systemu. To możliwość ciągłego rozwoju i poszerzania kompetencji oraz jasno wytyczona ścieżka awansu zawodowego. Zobacz, dlaczego warto pracować w księgowości.

Na jakie wynagrodzenia można liczyć w księgowości?

Nie ma się co oszukiwać – to wysokość potencjalnego wynagrodzenia często wpływa na wybór przyszłego zawodu. Praca jako księgowa to niemal pewność, że zarobki nie będą niskie. W tym zawodzenie rzadko mówi się o najniższej krajowej, nawet na starcie. Tym bardziej księgowy z dużym stażem może liczyć na pensję znacznie przekraczającą średnią krajową. Zarobki w księgowości należą bowiem do wysokich i to niezależnie od prestiżu firmy czy regionu kraju.

Ile zarabia księgowa lub księgowy? Widełki są dość spore, zależą od zakresu obowiązków i uprawnień – samodzielna księgowa może liczyć na dużo więcej niż pomoc księgowej. Jeszcze więcej dostanie dyrektor finansowy lub audytor.

Oprócz wynagrodzeń w postaci pensji księgowi mogą liczyć na opłacenie przez pracodawcę nieraz bardzo drogich szkoleń z aktualizacji prawa bądź nowych programów księgowych.

Praca w księgowości daje gwarancję zatrudnienia

Chociaż coraz częściej mówi się o automatyzacji i cyfryzacji, to trudno sobie wyobrazić, by praca w księgowości była wykonywana w całości przez komputery. Mimo zmieniającej się sytuacji na rynku pracy zawód księgowego będzie zawsze potrzebny. Każda nowa firma potrzebuje kogoś, kto poprowadzi jej finanse, niezależnie od branży, w której działa.

A ponieważ przepisy zmieniają się bardzo dynamicznie, nawet osoby prowadzące jednoosobowa działalność gospodarczą wolą korzystać z usług księgowych niż samodzielnie przedzierać się przez nowe ustawy podatkowe. Oferty pracy dla księgowej na pewno nie znikną z portali z ogłoszeniami o pracę. W przypadku innych zawodów nie jest to takie pewne.

Księgowość to praca zespołowa i brak rywalizacji

Od księgowych wymaga się skrupulatności, dokładności, terminowości i odporności na stres. Jednocześnie trzeba zauważyć, że praca jako księgowa to jedna z tych, w których praktycznie nie istnieje rywalizacja, więc ten stres zawsze będzie mniejszy niż w innych zawodach. Księgowość polega bowiem na współdziałaniu – tu każdy odpowiedzialny jest za swój odcinek, ale wszyscy mają ten sam cel – bilans. Można to porównać do gry kooperacyjnej – tu wszyscy wygrają albo przegrają.

Takie zasady ułatwiają nawiązywanie przyjaznych relacji w stosunkach zawodowych.

Jasno wytyczona ścieżka kariery w księgowości

Brak rywalizacji i praca zespołowa nie oznaczają, że praca w księgowości przez cały okres aktywności zawodowej wygląda tak samo. Tu także można awansować i to dość znacznie.

Początkujący księgowy nie musi mieć nawet wyższego wykształcenie, wystarczy ukończenie liceum lub technikum ekonomicznego. Warto jednak pomyśleć o studiach wyższych, bo to przepustka do awansu. Kolejnym szczeblem drabiny w księgowości jest samodzielny księgowy, po nim główny księgowy, a na szczycie stoi dyrektor finansowy. Tu warto zauważyć, że wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych są bardzo wysokie, jednak osiągnięcie statusu dyrektora wymaga wykształcenia, umiejętności i dużego doświadczenia.

Księgowy może zostać też analitykiem lub audytorem.

Jak widać praca jako księgowy lub księgowa jest bardzo perspektywiczna. Na pewno nie można nazwać jej nudną i monotonną, aczkolwiek niektóre zadania mogą się takie wydawać.

Oczywiście jeśli ktoś nie ma dość ambicji, by się szkolić i awansować, nie zostanie do tego zmuszony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracować cały czas jako fakturzysta.

Możliwość pracy zdalnej dla księgowych

Księgowość to jeden z tych zawodów, w których dużą część obowiązków można wykonywać zdalnie. Ten rodzaj zatrudnienia bardzo zyskał w oczach pracowników po pandemii. Doszło do tego, że wielu z nich niechętnie wracało do biur, postrzegając pracę zdalną jako atrakcyjniejszą.

Jeśli chodzi o pracę w księgowości, to wciąż wielu pracodawców godzi się na wykonywanie części obowiązków z domu. Warunkiem jest umiejętność samodzielnego zorganizowania sobie pracy i duża samodyscyplina, ponieważ terminy obowiązujące w księgowości są nieprzekraczalne.

Prestiż pracy księgowego

Praca jako księgowy lub księgowa budzi powszechny szacunek i jest źródłem prestiżu. Chociaż nie powinno się nikogo oceniać na podstawie wykonywanego zawodu, prawdą jest, że księgowi cieszą się większym szacunkiem niż kasjerzy w sklepach czy pracownicy firm sprzątających i to niezależnie od osiąganych dochodów.

Zawód księgowego daje więc nie tylko satysfakcję finansową, ale też budzi powszechny szacunek.