Masy plastyczne dla dzieci

W co bawić się z dzieckiem, kiedy za oknem szaro i zimno? Najlepiej wybrać zabawę pełną kreatywności! Dzieci uwielbiają lepić z mas plastycznych. Są łatwe do przygotowania, a doskonale rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię i kreatywność. Najpopularniejszymi masami plastycznymi jest masa solna i masa porcelanowa. Jakie są ich właściwości i do czego można je zastosować?

Masy plastyczne dla dzieci- o czym warto pamiętać?

Wybierając masy plastyczne dla dzieci, warto pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Rodzaj masy warto dobierać zgodnie z wiekiem i możliwościami dzieci. Poszczególne rodzaje mas różnią się od siebie swoją elastycznością i łatwością w lepieniu. Dla najmłodszych najlepiej jest wybierać masy bardzo elastyczne i podatne na formowanie, a do tego nietoksyczne. Masy plastyczne to świetny pomysł na ciekawą formę spędzenia wolnego czasu z dziećmi. Lepienie z masy plastycznej to świetny trening motoryczny, rozwijający dodatkowo kreatywność i myślenie przestrzenne. Najlepsze masy plastyczne to te, które po wyschnięciu stają się trwałe i gotowe do dalszej obróbki. Proste masy plastyczne można wykonać samodzielnie, w domu, wykorzystując proste składniki kuchenne i np. barwniki spożywcze. Można także kupić gotowe masy plastyczne, które można po prostu wyjąć z pudełka i zacząć formować.

Co można zrobić z masy solnej?

Masy solne to jedne z najczęściej stosowanych mas plastycznych. Sama masa jest bardzo łatwa do przygotowania ze składników, które każdy ma w swojej kuchni. Potrzebna jest tylko sól, mąka i woda. Zmieszane w odpowiednich proporcjach, dają elastyczną masę o wielu zastosowaniach. Masę solna warto wykorzystać do lepienia figurek, które następnie można łatwo wypalić w piekarniku. Staną się one wówczas twarde i trwałe, gotowe do pomalowania. Masa solna doskonale nadaje się do wykonywania wszelkich ozdób np. na choinkę czy do tworzenia innych dekoracji. Nie są potrzebne szczególne zdolności manualne. Liczy się przede wszystkim doskonała zabawa. Jeśli chcesz uzyskać różne kolory masy, z powodzeniem możesz zabarwić ją barwnikami spożywczymi. Poradzi sobie z tym już kilkuletnie dziecko.

Masa plastyczna jak porcelana

Masę solną można z powodzeniem zastąpić masą porcelanową. Od masy solnej różni się ona przede wszystkim swoją delikatnością, przenikalnością światła, ale także tym, że łatwo wysycha na powietrzu. Nadaje się do tworzenia ozdób płaskich, ale także do lepienia różnego rodzaju figurek czy dekoracji. Przedmioty ulepione z masy porcelanowej świetnie nadają się do malowania po wyschnięciu, a także do barwienia przed wyschnięciem. Masy porcelanowe wykorzystywane są oczywiście, jako element zabawy i zajęć manualnych dla dzieci, warto jednak podkreślić, że porcelanowa masa jest często wykorzystywana do tworzenia profesjonalnej biżuterii czy innych przedmiotów.

Piasek kinetyczny- czym jest?

Piasek kinetyczny to piasek zawierający w swoim składzie specjalny polimer, nadający piaskowi nietypową konsystencję. Przypomina ona nieco konsystencję zwykłego piasku i plasteliny. Daje się swobodnie formować i lepić, ale jednocześnie zachowuje sypkość zwykłego piasku. Jest w pełni bezpieczny dla dziecka i zupełnie nietoksyczny, zapewnia doskonałą zabawę na długie godziny. Można bawić się nim zupełnie tak samo, jak piaskiem na plaży. Dzieci to uwielbiają! Nie musisz obawiać się o bałagan- piasek kinetyczny nie jest tak sypki, jak zwykły piasek, nie brudzi także rąk ani ubrań. To doskonała zabawa nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny.