Czy czekają nas podziemne farmy? Naukowcy już nad nimi pracują!

Takie rzeczy tylko w Dubaju. To właśnie tam uruchomiono największą na świecie wertykalną farmę. Mają odpowiednią wilgoć, nawodnienie, nasłonecznienie i opiekę. Wszystko to w prawie laboratoryjnych warunkach. Czy tak będzie wyglądało rolnictwo przyszłości?

Podziemne rośliny

Wszystko mieści się na prawie 330 000 metrów kwadratowych. Położenie tej podziemnej farmy nie jest tajemnicą. Mieści się w pobliżu lotniska Al Maktoum w Dubai World Central i ma wdzięczną nazwę Bustanica. Zarządzają nią specjaliści z dziedziny argonomii a także inżynierowie i ogrodnicy. To właśnie oni, wraz z naukowcami, zajmują się roślinami.

Podstawowe założenia z funkcjonowania całego przedsiębiorstwa są oparte na tym, że cykl produkcyjny ma być w trybie ciągłym. Tym samym, produkty najwyższej jakości mogą być serwowane zarówno w samolotach należących do linii Emirates. Produkty te, takie jak sałata, rukola czy szpinak, są dostępne również w lokalnych supermarketach.

Dla twórców najważniejsza jest kwestia samowystarczalności i bezpieczeństwa żywieniowego. To filary o które powinien zadbać każdy świadomy niebezpieczeństw i zmian klimatycznych kraj. Regiony ZEA w tej kwestii nie są absolutnie wyjątkiem. Botanica staje się więc początkiem nowej ery w zrównoważonym rolnictwie, gdzie kluczowe są nie tylko najwyższej jakości zdrowe produkty wolne od pestycydów. To też ekologiczne podejście do całego sztucznie stworzonego ekosystemu.

Największy plus – redukcja wody

Szacuje się, że redukcja wody ma wynieść nawet 95 procent w porównaniu ze zwykłymi uprawami na otwartej powierzchni. Dzięki wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań i optymalnego dla wzrostu upraw ekosystemu, można nie tylko zaoszczędzić wodę ale i energię elektryczną.