Ile kosztuje pomoc prawna? To zależy!

We współczesnych realiach pomoc prawna okazuje się często prawdziwą koniecznością. Taki stan rzeczy w dużej mierze związany jest ze wciąż zmieniającymi się przepisami odnoszącymi się do najróżniejszych sfer naszego życia.

I chociaż usługi prawne są coraz popularniejsze, to jednak wciąż sporo osób zastanawia się nad tym, ile one kosztują? Otóż jak łatwo się domyślić odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest niestety prosta. Najuczciwiej byłoby po prostu określić, że „to zależy”. Mając jednak na uwadze to, że nikogo z czytelników raczej taka odpowiedź nie zadowoli, postarajmy się określić szacunkowe koszty.

Otóż koszt porad prawnych uzależniony będzie między innymi od:

  • renomy danego prawnika;
  • stopnia złożoności konkretnej sprawy;
  • miejsca świadczenia usługi.

Każdy z przytoczonych powyżej elementów ma oczywiście swoje konkretne uzasadnienie. Renoma, jaką cieszy się konkretny prawnik, ma ważny wpływ na cenę. Wiadome jest przecież, że im lepszy jest dany specjalista, tym większą ilość klientów posiada. Ponadto także jego czas jest wówczas cenniejszy. I tutaj dochodzimy do kwestii numer dwa z naszej listy, czyli uzależnienia ceny usługi prawnej od stopnia złożoności danej sprawy. Jeśli bowiem adwokat będzie musiał poświęcić na jej rozwiązanie sporą ilość roboczogodzin, to także i naturalnym następstwem będzie również jednoczesny wzrost kosztów.

Ostatnim czynnikiem determinującym cenę jest miejsce, w którym znajduje się dana kancelaria prawnicza. Zasadniczo można przyjąć, że im większe miasto, tym usługi prawne będą nieco droższe. Poniekąd wynika to też z punktu pierwszego, gdyż trudno zaprzeczyć temu, że to właśnie miasta takie jak Warszawa, Wrocław, czy też Kraków mogą pochwalić się siedzibami najlepszych prawników. Reasumując wszystko widać wyraźnie, że oszacowanie jednej konkretnej kwoty, którą zapłacimy za takie usługi, jest praktycznie niemożliwe. Najistotniejsze jest jednak w tym wszystkim to, aby postawić na takiego prawnika, który z jak największym prawdopodobieństwem pozwoli odnieść nam zwycięstwo.

Zamiast więc patrzeć na to, jaka jest cena porad u prawnika, to lepiej skupić się na wyborze jak najlepszego fachowca. Za prostą poradę w podstawowym zakresie nie powinniśmy jednak zapłacić więcej, niż 100-400 złotych.