Jakie kierunki warto studiować w 2023 roku?

Moment, w którym trzeba będzie wybrać kierunek studiów zbliża się nieuchronnie. Niektórzy idą na studia z powołania, inni wybierają te, które są najbardziej popularnie i wyuczony zawód przynosi największe zyski. Sprawdź, jaką ofertę przygotowały polskie uczelnie. Może spośród wymienionych pozycji znajdziesz coś dla siebie…?

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe to kierunek, który od dłuższego czasu podbija rankingi najbardziej popularnych kierunków studiowanych przez młodych ludzi. Należy on do uczelni społecznych i daje interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk takich jak ekonomia, prawo oraz politologia. Studia te są doskonałym przygotowaniem dla osób, które zamierzają profesjonalnie zajmować się sprawami zarówno europejskimi, jaki i światowymi. 

Informatyka stosowana

Szkoła branżowa jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zostać elektrykiem, jednak jeśli marzy Ci się by nim być, kierunek, który powinieneś wybrać, to informatyka stosowana. Studia te, podobnie jak powyższe, zazwyczaj są dość interdyscyplinarne – studenci pobierają nauki z dziedzin typu zarządzanie, fizyka, matematyka i nauki społeczne. Dzięki temu mogą wykorzystać zdobytą wiedzę na przykład projektując gry komputerowe.

Logistyka 

Logistyka jest kierunkiem dynamicznie rozwijającym się. Jego rozwój jest wymuszony koniecznością ciągłego dostosowywania się do stale zmieniających się potrzeb, które cały czas obserwujemy na rynku pracy. Kierunek ten powiązany jest praktycznie ze wszystkimi gałęziami gospodarki, dzięki czemu studenci mają możliwość wyboru spośród wielu specjalizacji: transport, spedycja, dystrybucja to tylko niektóre z nich. 

Biotechnologia

Kochasz biologię? Fascynuje Cię chemia? Nie pozostaje nic innego, jak złożyć dokumenty na biotechnologię! Te interdyscyplinarne łączące powyższe przedmioty z fizyką i informatyką z pewnością będą dla Ciebie nie tylko nauką, ale i przygodą. Studenci na wykładach i ćwiczeniach uczą się między innymi biologii molekularnej oraz inżynierii genetycznej, które później wykorzystać mogą w medycynie czy ochronie środowiska, a także w przemyśle. Dzięki temu zawód biotechnologa staje się bardzo przyszłościowy, a więc przed studentami otwierają się naprawdę atrakcyjne perspektywy zawodowe.

Pielęgniarstwo

Kierunek, jakim jest pielęgniarstwo, łączy się z powołaniem. Na zajęciach studenci zdobywają wiedzę, a przede wszystkim umiejętności, które w przyszłości pozwolą im profesjonalnie i kompleksowo zająć się pacjentem. Przedmioty na tym kierunku, to nowoczesne nauki medyczne, podczas których młodzi ludzie szlifują kwalifikacje w pracowniach w trakcie symulacji. Bardzo ważnym elementem tych studiów jest praktyka. Odbywa się ona nie tylko w szpitalach, ale także w ośrodkach opieki oraz zakładach pielęgnacyjnych. 

Filologia angielska

Studia o kierunku filologia angielska to studia pozwalające zdobyć praktyczne umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a także posiąść wiedzę z zakresu szerokorozumianego językoznawstwa, kultury oraz literaturoznawstwa tego właśnie obszaru językowego. Studenci wybierają interesującą  ich specjalizację – najczęściej test to tłumacz lub nauczyciel – i realizują się w instytucjach naukowych, w mediach czy w międzynarodowych przedsiębiorstwach. 

Wyżej wymienione kierunki to przysłowiowa „kropla w morzu”. Warto zapoznać się z całą ofertą edukacyjną interesującego nas uniwersytetu. Idź za głosem serca lub wybierz to, co będzie najbardziej Ci odpowiadać. Powodzenia!