Pożyczka hipoteczna – wady i zalety

Wbrew obiegowej opinii pożyczka hipoteczna nie jest wcale tym samym, co kredyt hipoteczny. Kto może po nią sięgnąć, jak działa w praktyce i jakie są jej wady i zalety? Podpowiadamy.

Choć w potocznym języku określeń „kredyt” i „pożyczka” często używa się zamiennie, pożyczka hipoteczna nie jest wcale tym samym, co kredyt hipoteczny. Czym jest w praktyce i jak działa?

Jak działa pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna jest pożyczką gotówkową zabezpieczoną ustanawianą na nieruchomości hipoteką – ograniczonym prawem rzeczowym. Hipoteka stanowi zabezpieczenie dla wierzyciela (w tym przypadku instytucji finansowej) na wypadek braku spłaty rat. Jeśli sięgniesz po pożyczkę hipoteczną i nie będziesz wywiązywał się z regularnych spłat, pożyczkodawca będzie miał prawo przejąć Twoją nieruchomość, spieniężyć ją, a pozyskane ze sprzedaży środki przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Zanim podejmiesz decyzję o wzięciu pożyczki hipotecznej, dobrze przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Podjęcie impulsywnej decyzji może bowiem skutkować utratą wypracowanego przez lata majątku.

Na co można przeznaczyć pieniądze z pożyczki hipotecznej?

Sięgając po pożyczkę hipoteczną, możesz pozyskać środki finansowe na dowolny cel: remont mieszkania, kupno wymarzonego sprzętu RTV czy pojazdu. Maksymalna kwota finansowania zależy od Twojej zdolności do spłaty oraz wartości nieruchomości (z reguły maksymalna kwota finansowania nie przekracza 50 – 70% wartości zabezpieczenia). Okres spłaty pożyczki gotówkowej wynosi od kilku do kilkudziesięciu lat, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, w terminach wskazanych w harmonogramie spłat.

Kto może sięgnąć po pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna zabezpieczona hipoteką to produkt dostępny dla osób pełnoletnich, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych, dysponujących dokumentem tożsamości, numerem PESEL oraz wymaganą przez pożyczkodawcę zdolnością kredytową. Ze względu na konstrukcję pożyczki hipotecznej do pożyczenia dodatkowych środków konieczne jest także posiadanie nieruchomości. W większości instytucji finansowych zabezpieczeniem spłaty pożyczki hipotecznej może być wyłącznie nieruchomość mieszkalna (np. mieszkanie lub dom). W nielicznych przypadkach może to być także grunt lub nieruchomość komercyjna.

Jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia pożyczki hipotecznej?

To, jakie dokumenty będziesz musiał dostarczyć, aby wziąć pożyczkę hipoteczną, zależy od konkretnego pożyczkodawcy. Z reguły jest to wypełniony wniosek pożyczkowy, dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodów (np. wystawione przez pracodawcę zaświadczenie) oraz dokumenty dotyczące nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia spłaty: akt własności, numer księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia.

Pożyczka hipoteczna zabezpieczona hipoteką – wady i zalety

Jakie są najważniejsze wady i zalety pożyczki hipotecznej?

Zalety:
+ możliwość pożyczenia dużej kwoty, nawet kilkuset tysięcy złotych;
+ możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel;
+ stosunkowo niewielka ilość formalności;
+ możliwość zminimalizowania kwoty miesięcznej raty poprzez rozłożenia spłaty nawet na 20 lat;
+ możliwość pożyczenia pieniędzy na atrakcyjnych warunkach finansowych. RRSO pożyczek hipotecznych często bywa niższe niż RRSO tradycyjnych kredytów i pożyczek gotówkowych.

Wady
– konieczność posiadania akceptowalnej przez kredytodawcę nieruchomości;
– trudne do zaakceptowania konsekwencje braku płatności w terminie. Brak spłaty rat pożyczki hipotecznej może skutkować bowiem utratą nieruchomości będącej zabezpieczeniem spłaty.

Pożyczka hipoteczna zabezpieczona hipoteką to produkt stworzony z myślą o osobach, które potrzebują dużej sumy pieniędzy na dowolny cel, dysponują własną nieruchomością i wymaganą przez pożyczkodawcę zdolnością do spłaty. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji nieterminowej spłaty, przed złożeniem wniosku pożyczkowego warto realnie ocenić swoje możliwości finansowe i upewnić się, że dokonywanie terminowych spłat będzie możliwe nie tylko w ciągu najbliższych miesięcy, ale także kolejnych lat.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło:

Pożyczka hipoteczna – czym jest i kto może z niej skorzystać?