blackjack-online

Najsłynniejsze legendy blackjacka

Blackjack to jedna z najprostszych gier stołowych, jakie znajdziemy w kasynie. Początki tej rozrywki w dalszym ciągu osnute są tajemnicą. Jednak nie ma wątpliwości, że swoją popularność i współczesne zainteresowanie blackjack zawdzięcza wielu legendarnym graczom, którzy przez lata stali się prawdziwymi pionierami tej gry.

Zanim zagłębimy się w informacjach o legendarnych hazardzistach blackjacka, zapraszamy też na kasyno24.pl po darmowe spiny i bonusy gotówkowe, dzięki którym gra w kasynie online stanie się jeszcze przyjemniejsza.

Edward O. Thorp

Edward Oakley Thorp jest jednym z najsłynniejszych matematyków w USA, a także przełomowym analitykiem blackjacka. Thorp poświęcił większość swojego życia matematyce i stosowaniu „teorii prawdopodobieństwa” we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym również w sektorze kasyn i inwestycji finansowych.

Thorp jest niesamowicie interesującą osobą, która ma dostęp do wielkich technologii komputerowych. Z tego też względu zainteresował się blackjackiem jako problemem teoretycznym. Chciał wymyślić, jak wygrać z tą grą. Oczywiście znał podstawową strategię. A w pewnym momencie nabrał przekonania, że ​​istnieje matematyczny model uzyskiwania zysków z blackjacka.

Thorp spędził rok, pracując nad obliczeniami komputerowymi i doszedł do wniosku, że jeśli stawiamy więcej, gdy talia jest bogata w karty o wartości 10 i asy, wówczas gramy z przewagą. Jeżeli się nad tym zastanowić, wydaje się to oczywiste. Faktem jest, że takie karty zapewniają graczom zwycięskie ręce. Jednak zapewniają je również krupierom. Jakby nie było, karty o wartości 10 sprawiają, że krupier jest bardziej podatny na porażkę, jeśli jego ręka wynosi od 12 do 16.

Thorp wymyślił ten system, aby przedstawić go na konferencji matematycznej w 1961 roku. Prowadził wówczas zajęcia na MIT i tam ogłosił, że znalazł sposób na pokonanie blackjacka. Jednak właściciele kasyn nie dawali wiary matematykowi. A niektórzy dziennikarze opisali odkrycie Thorpa jako oszustwo. Stając w obronie własnych twierdzeń, Thorp postanowił wyruszyć w teren i udowodnić swoje odkrycie.

Jak tylko pojawiał się w kasynach, zaczynał wygrywać. A następnie napisał bestsellerową książkę o blackjacku „Beat The Dealer”, która przedstawia jego system liczenia kart. W tym momencie Thorp stracił zainteresowanie grą. Zamiast tego, wylądował na Wall Street, gdzie opracował system oceny prawdopodobieństw związanych z tym, co dzieje się na rynku. Zasadniczo zamienił giełdę w blackjacka i podobno zarabiał 20-25% rocznie.

Roger Baldwin

Roger Baldwin jest jednym z „Czterech Jeźdźców Aberdeen”. Baldwin ukończył Columbia University z tytułem magistra matematyki. W czasie swojej kariery szeregowej w armii amerykańskiej zgłębiał matematykę stojącą za blackjackiem. Z tego też względu często grywał innymi żołnierzami w koszarach Aberdeen Proving Ground w stanie Maryland.

Podczas pobytu w wojsku Roger Baldwin zainteresował się blackjackiem. Wtedy była to gra losowa i nikt tak naprawdę nie sądził, że istnieje strategia, jaką można by do niej zastosować. Z kolei żołnierze lubili grać w blackjacka, ponieważ był świetną opcją na zabicie czasu.

Baldwin usłyszał, że w blackjacku krupier musi pasować na 17 i remisować na 16 lub mniej. Z tego powodu zastanawiał się, czy mógłby obliczyć optymalny sposób gry dla gracza. W rezultacie zwerbował trzech wspólników do współpracy. I, używając prymitywnych kalkulatorów, razem opracowali to, co nazwano strategią podstawową.

W 2021 roku Baldwin zmarł, mając 91 lat. Jako ostatni żyjący członek Czterech Jeźdźców Aberdeen pozostawił po sobie spuściznę i zawsze będzie znany jako jeden z prawdziwych innowatorów blackjacka.

Wilbert Cantey

Wilbert Cantey jest drugim z tak zwanych „czterech jeźdźców z Aberdeen”, który w latach 50. pomógł zapoczątkować nowy sposób gry w blackjacka. Cantey początkowo szukał kariery jako ksiądz. Jednak jego zamiłowanie do kart i bilarda spowodowało, że został poproszony o opuszczenie seminarium. Następnie był sierżantem na poligonie w Aberdeen w stanie Maryland.

Podobnie jak Baldwin, Cantey również zdobył magistra z matematyki. A do tego podzielał fascynację Baldwina blackjackiem. Cała czwórka jeźdźców z Aberdeen bardzo szybko zdobyła rozgłos w społeczności blackjacka. Ażeby uhonorować dziedzictwo Cantey’a, w 2008 roku wprowadzono go do Blackjack Hall of Fame.