Polski Ład – nowe zmiany w przepisach

Podatnicy uzyskujący przychody z różnych źródeł, na początku każdego roku muszą pamiętać o tym, aby rozliczyć się. Można skorzystać z ulgi i wielu innych możliwości odliczenia. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby deklarację podatkową, każdy podatnik złożył w urzędzie skarbowym. Na początku 2023 roku wielu podatników będzie rozliczać się na nowych zasadach, które wprowadził tzw. Nowy Ład.

Polski Ład – nowe zmiany w ustawach podatkowych

Polski, czy też Nowy – może sama nazwa nie jest do końca ważna. Zdecydowanie ważniejsze jest to, że ten ogłoszony program wprowadził duże zamieszanie, jeżeli chodzi o rozliczenia przychodów ewidencjonowanych i nie tylko. Przedsiębiorcy, pracownicy, małżonkowie – każda z tych osób zastanawia się, czego mogą się tak naprawdę spodziewać. Czy wprowadzone zmiany podatkowe na zasadach ogólnych i nie tylko, będą dla nich korzystne, czy też nie. Co też odnosi się do kwoty zmniejszającej podatek? W ustawach zrobiło się całkiem sporo zamieszania, ale ze spokojem – każdy wniosek podatnika na pewno będzie można wypełnić w sposób prawidłowy.

Złożenie deklaracji PIT

Polski Ład namieszał, ale będzie można rozliczyć się z podatku dochodowego przy pomocy narzędzi, które bez trudu można znaleźć w świecie wirtualnym. Pomoże to rozliczyć się m.in. w formie karty podatkowej, jak również dowiedzieć się, ile wynosi ewentualny zwrot podatku, czy trzeba obawiać się składki zdrowotnej, itd..

Niezwykłą popularnością cieszy się PIT online. Tzn. złożenie deklaracji przy pomocy oprogramowania. To właśnie tam wpisywana jest m.in. składka zdrowotna, jak również inne, niezbędne informacje od osób fizycznych i nie tylko. Ministerstwo Finansów, aby nieco ułatwić odnalezienie się w nowej rzeczywistości podatkowej, udostępniło specjalne narzędzie „Polski Ład kalkulator„, które jest w stanie pomóc obliczyć podatek dochodowy, w tym chociażby koszty uzyskania przychodu. Samo Ministerstwo liczy na dalsze rozpowszechnianie artykułu, gdzie wszystkie dodatkowe informacje odnoszące się do tego tematu, są opisane.

Zwrot podatku dochodowego za 2022 r.

Nowy program wszedł w życie 1 lipca 2022 r. Wszyscy na początku obawiali się tego, ponieważ nowe zmiany nie były dla nich korzystne. Rozliczając się na zasadach ogólnych można było zapłacić urzędowi całkiem spore pieniądze. Nikt tego nie chciał.

Na szczęście zostały wprowadzone nowe poprawki, które sprawiły, że każdy spojrzał na to z inaczej. Z tego względu, że dały one nadzieję na duży zwrot za 2022 r. Jak to możliwe? Chociażby z tego względu, że nowe zmiany nie obejmują tylko okresu od 1 lipca 2022 r. One cofają się wstecz. Rozliczenia według nowych zasad obowiązują okres od 1 stycznia 2022 r. 

O podatku dochodowym słów kilka, czyli czy dojdzie do pomniejszenia zaliczki dla pracowników?

Każdy organ podatkowy, który można znaleźć na terenie różnych miast, na pewno będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Stawiać je mogą sobie chociażby te osoby, których dochód przekracza 8,5 tys. zł. Według zasad ogólnych, musieli oni płacić wyższe zaliczki w przypadku podatku PIT. Ich dopłata mogłaby przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście, nowe zmiany spowodowały, że ewentualna dopłata do urzędu skarbowego na pewno nie będzie tak duża.

Pracownicy zarabiający mniej mogą liczyć na to, że w ich przypadku zostanie zwrócony im, w trakcie przyszłorocznych rozliczeń za 2022 rok, nadpłacony w pierwszym półroczu podatek. To oni mogą liczyć się z tym, że w ich przypadku zwrot będzie zdecydowanie bardziej korzystny.

Internetowe rozliczenie z przychodów ewidencjonowanych i ulgi podatkowej

Skalę podatkową można poznać w dedykowanym organie podatkowym lub też u księgowej, jeżeli ktoś taką ma. Można udać się osobiście do urzędu skarbowego, aby złożyć deklarację. Nie można jednak zapomnieć, że zeznania podatkowe można składać online. Również te, które zmieniły się pod wpływem polskiego ładu.

Wirtualne formularze są w stanie wiele wartości wyliczyć samodzielnie, w tym chociażby:

  • składki ZUS, w tym ubezpieczenie zdrowotne,
  • kwoty wolnej od podatku,
  • kwotę stanowiącą konieczność, jeżeli chodzi podatek,
  • wartości wynikające z umów zlecenia, itd.

Ze spokojem będzie można zapoznać się m.in. z podatkiem liniowym. Warto więc korzystać z takich opcji. Zarówno, jeżeli chodzi o pracujących emerytów, jak również samotnych rodziców. W ten sposób można również rozliczać się z gospodarczej działalności wykonywanej osobiście.

Co o rozliczeniu rocznym trzeba jeszcze wiedzieć?

Likwidacja ulgi, składka zdrowotna, kwota wolna od podatku, zasady ogólne, kwota zmniejszająca podatek, ulga dla klasy średniej – oto pojęcia, które często przewijają się w Polskim Ładzie. Każde z tych sformułowań, jak wiele innych (np. dochody, formalności wynikające ze stosunku pracy, podatek od ryczałtu, rozliczanie z kontraktów menedżerskich, przychody związane z prawem autorskim, itd.) jest ważne.

Nie można jednak zapomnieć także o terminie złożenia deklaracji PIT. Nie można również także zapomnieć o tym, że od dnia złożenia zeznania nie może upłynąć dużo czasu, aby uregulować podatek.

Czy nowe zmiany są mniej korzystne, czy też nie? Na to pytanie nie jednemu płatnikowi przyjdzie odpowiedzieć na początek roku.