Komunikatory do szyfrowania rozmów dla firmy. Czy mają sens?

Aktualnie ogromna część pracowniczych obowiązków jest wykonywana online. Dotyczy to nie tylko wewnętrznej komunikacji pomiędzy członkami zespołów, lecz także spotkań biznesowych z klientami. W takich warunkach warto zadbać o bezpieczeństwo – czy szyfrowane komunikatory to dobry wybór?

Jak działają szyfrowane komunikatory?

Komunikator internetowy to platforma lub aplikacja, która umożliwia szybką i wygodną wymianę informacji pomiędzy użytkownikami. Są one dziś powszechnie wykorzystywane nie tylko w życiu prywatnym, lecz także w kontaktach zawodowych, gdzie wypierają tradycyjne skrzynki mailowe. Nie wszystkie z nich zapewniają jednak pełną ochronę danych – niektóre aplikacje wykorzystują informacje zawarte w wiadomościach, by budować profile poszczególnych internautów. Te są z kolei wykorzystywane przez reklamodawców, a w niektórych przypadkach także przez różne organizacje, co może znacznie zaburzać poczucie prywatności online.

W niektórych przypadkach standardowe komunikatory nie będą wystarczająco bezpieczną przestrzenią do prowadzenia rozmów online i wymiany plików. Z tego względu należy zwrócić się ku alternatywnym rozwiązaniom – dla przykładu chmura dla firm z opcją szyfrowania pozwoli zabezpieczyć przesyłane dokumenty. Warto zwrócić uwagę także na specjalne komunikatory, które są tworzone z naciskiem na prywatność i nie udostępniają ani nie analizują wrażliwych danych. Najważniejszą kwestią jest tutaj funkcja szyfrowania całej komunikacji w trybie tzw. end-to-end – oznacza to, że informacje mogą być odczytane tylko przez posiadaczy urządzeń końcowych uczestniczących w rozmowie.

Czy warto korzystać z szyfrowanych komunikatorów?

Komunikatory szyfrowane to z pewnością dobre rozwiązanie dla wszystkich użytkowników, którym zależy na pełnej prywatności i bezpieczeństwie. Przesyłane dane są niemożliwe do odczytania przez osoby trzecie, dzięki czemu nawet w razie ataku hakerskiego można mieć pewność, że informacje są odpowiednio chronione. Do tego dochodzi także komfort wynikający z faktu, że dane nie są udostępniane zewnętrznym firmom, na przykład reklamodawcom. Szyfrowane komunikatory są świetną opcją także dla przedsiębiorców – pozwalają chronić poufne dane biznesowe, prywatne informacje o klientach i pracownikach, a także informacje objęte tajemnicą handlową.

Warto przy tym podkreślić, że wiele z tego typu komunikatorów jest dostępnych za darmo – korzystanie z nich nie wymaga żadnych dodatkowych środków finansowych. Do najpopularniejszych programów oferujących szyfrowaną komunikację należą Signal oraz Telegram.

Co to jest chmura internetowa, a właściwie chmura obliczeniowa? Przydatne rozwiązania dla firm

Aby wesprzeć działanie swojego przedsiębiorstwa w przestrzeni online, warto zwrócić uwagę m.in. na usługi cloud. Co to jest chmura internetowa? Jest to nieco błędny termin odnoszący się właśnie do tego typu rozwiązań – bardziej poprawnym sformułowaniem jest „chmura obliczeniowa”. Mowa przede wszystkim o infrastrukturze serwerowej oferowanej przez zewnętrznego dostawcę w ramach Data Center, jak również o różnego rodzaju usługach dostępnych zdalnie. Chmura dla firm może oferować przechowywanie danych, wirtualizację maszyn, wykonywanie backupów czy funkcje wspierające pracę zdalną. Jedną z największych zalet jest dostęp do plików czy oprogramowania z praktycznie dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do Internetu. Kolejny atut to możliwość wykorzystania tylko tych zasobów, które faktycznie są potrzebne, co pozwala znacznie ograniczyć koszty związane z infrastrukturą.

Usługi z zakresu chmury dla firm w Polsce oferuje m.in. poznański dostawca INEA. Cloud INEA jest oparty o profesjonalną platformę wirtualizacyjną VMware, a ponadto oferuje szereg zaawansowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa.