Studia kryminologia i kryminalistyka – czy warto wybrać ten kierunek?

Wybór studiów to ważna decyzja, która może zaważyć na całym Twoim życiu. Powinna być więc przemyślana i podjęta świadomie. Specjalnością, która cieszy się coraz większą popularnością, jest kryminologia i kryminalistyka. Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne niosą za sobą wiele korzyści i perspektyw rozwoju kariery, a przy tym zachęcają ciekawym programem zajęć. Zobacz, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie!

Kryminologia i kryminalistyka – studia i ich zalety

Przestępczość to problem, który dotyczy każdego społeczeństwa. Jest determinowany przez różne czynniki i nie da się całkowicie go wyeliminować, ale można skutecznie kontrolować skalę zjawiska. Rośnie więc zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa, a tacy właśnie są kształceni na kierunku o specjalności kryminologia i kryminalistyka. Studia obejmują zagadnienia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne, które przygotowują do pracy w szeroko rozumianym sektorze zapobiegania i zwalczania przestępstw.

Absolwenci zdobędą wiedzę na temat oględzin miejsca przestępstwa, metod wykrywania sprawców, zbierania dowodów czy przesłuchiwania świadków. Studia kryminologia i kryminalistyka będą więc idealnym wyborem dla osób, które lubią rozwiązywać zagadki, interesują się socjologicznymi i psychologicznymi aspektami przestępstwa oraz chcą poznać tajniki pracy śledczych.

Ciekawy program zajęć to nie jedyne zalety, jakimi wyróżnia się kryminologia i kryminalistyka. Studia stwarzają też wiele możliwości rozwoju kariery i zdobycia atrakcyjnego zatrudnienia w niszowej branży. Na rynku pracy brakuje specjalistów od zwalczania i wykrywania przestępstw, a kończąc ten kierunek, zapewnisz sobie szansę na zasilenie elitarnego grona ekspertów.

Kryminologia i kryminalistyka w Warszawie – co po studiach?

Coraz więcej renomowanych uczelni oferuje kierunek kryminologia i kryminalistyka. Studia w Warszawie oraz zdobyta tam wiedza i umiejętności otwierają wiele ścieżek kariery. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w:

  • policji,
  • służbach bezpieczeństwa,
  • firmach ochroniarskich i detektywistycznych,
  • straży granicznej,
  • służbie więziennej,
  • sądzie i prokuraturze,
  • laboratoriach technicznych,
  • jednostkach zarządzania kryzysowego,
  • organach ds. bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa.

To tylko niektóre możliwości, jakie czekają na Ciebie po studiach kryminologia i kryminalistyka. Program nauczania obejmuje również zagadnienia z zakresu prawa, psychologii i administracji, dzięki czemu możesz znaleźć zatrudnienie także w innych sektorach. Absolwenci po tym kierunku są mile widziani m.in. w administracji rządowej i pozarządowej, instytucjach pomocy społecznej oraz w korporacjach i prywatnych firmach.