Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Oto kilka sprawdzonych rad!

Nie da się ukryć, że dzisiejsze czasy nas nie rozpieszczają. Kiedy oswoiliśmy strach przed pandemią, wybuchła wojna. Media raz po raz prześcigają się w informowaniu nas o coraz bardziej przerażających newsach. Do tego jeszcze dochodzą stresy dnia codziennego. I gdy one nas przytłaczają, warto porozmawiać o nich z kimś z zewnątrz. Taką osobą będzie z pewnością psychoterapeuta. Tylko jak wybrać najlepszego?

Kim jest psychoterapeuta?

Zgodnie z obowiązującym prawem, osoba taka musi tylko otworzyć gabinet i nazywać siebie właśnie takim mianem. To nie żart, a potworna luka w prawie, której nikt nie chce zmienić. Nie ma ustawy regulującej zawód psychoterapeuty.

W mocy pozostaje rozporządzenie Ministra Zdrowia  sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Tam psychoterapeuta to osoba, która ukończyła podyplomowe szkolenia z wybranej specjalizacji w wymiarze minimum 1200 godzin. Czyli mówiąc wprost – ukończenia studiów wyższych z zakresu psychoterapii.

Sprawdź nim pójdziesz

Jeżeli poważnie myślisz o psychoterapii, nim wybierzesz się na sesję, sprawdź tę osobę. Dobrym pomysłem jest poczytanie opinii w internecie. Miej jednak świadomość, że one często są sztucznie tworzone i wykupywane. Możesz również zapytać o takie informacje jak ukończone studia, certyfikaty oraz kursy. One wiele powiedzą ci już o samym sposobie działania danego konkretnego psychoterapeuty.

Zastanów się również, czy chcesz wybrać się na terapię indywidualną, grupową a może tylko z bliską ci osobą? Na szczęście coraz więcej powstaje miejsc, gdzie każdy może poczuć się komfortowo i porozmawiać o swoich problemach.