Co to jest tzw. efekt torowania?

Nasz mózg podlega pewnym automatycznym mechanizmom działania, których trudno jest się pozbyć, o ile to w ogóle możliwe. Mając jednak świadomość ich działania, możemy mieć na nie wpływ i nie poddawać się im biernie. Jednym z takich mechanizmów jest tzw. efekt torowania.

Na czym najogólniej polega? W wyniku różnych bodźców nasze myślenie czy zachowanie zostaje konkretnie ukierunkowane. Przedstawmy to na prostym przykładzie. Twoja przyjaciółka jest w ciąży. Czy nie zauważasz nagle na ulicy więcej kobiet w ciąży i dzieci? Podobnie rzecz ma się ze strachem. Po obejrzeniu mocnego horroru, często boimy się, czujemy niepokój, że coś nam grozi.

Torowaniem może być sposób wychowanie swoich dzieci i ukierunkowanie ich na określone zwyczaje i poglądy. Nazwa zjawiska nie przypadkowo kojarzy się z torami, ponieważ, gdy poddamy się temu mechanizmowi, np. strachowi, i wejdziemy na te tory, ciężko będzie z nich zawrócić. Również środowisko, w jakim żyjemy i ludzie, jakimi się otaczamy, mają bardzo ważne znaczenie dla naszego samopoczucia i myślenia. Gdy znajdujesz się w otoczeniu rzeczy negatywnych, wypełnionych strachem, niepokojem, zaczynasz wszędzie widzieć i czuć te emocje. Świat staje się zły i niebezpieczny.

Jest to mechanizm, zamykający nas w pewnym schemacie, z którego ciężko się uwolnić. Jednak, gdy tylko to sobie uświadomimy, mamy wpływ na nasze samopoczucie. Otaczanie się naturą i pięknymi rzeczami, uspokaja i odpręża. Nie od dziś wiadomo, że kolory także wpływają na nasz dobrostan psychiczny. Tak jak wsparcie grupy i sprzyjającego otoczenia.

Wykorzystaj wiedzę o tym mechanizmie, by świadomie wpływać na swoje postrzeganie świata. Kiedy rano wstaniesz, wypowiedz do siebie przed lustrem monolog: To będzie dobry dzień, wierzę w Ciebie!