warunki biometeorologiczne

Czym są warunki biometeorologiczne? Nie warto ich bagatelizować!

Każdy lekarz, wystawiając diagnozę, musi wziąć pod uwagę szereg dodatkowych czynników wpływających na codzienne życie pacjenta. Czasem czasowa niedyspozycja to nie tyle poważna choroba w organizmie, a zwyczajna zmiana klimatu. Człowiek jest zależny od natury bardziej, niż nam się wydaje. Coś o tym wiedzą meteopaci. Warunki biometeorologiczne są tego dowodem!

Warunki biometeorologiczne — kto najbardziej podatny?

Nawet rozglądając się wokół najbliższych tobie osób, widzisz, że jedni są bardziej podatni na zmiany pogody i ciśnienia, a inni za nic mają to co dzieje się za oknem. Jak się okazuje, są takie grupy, które z pewnością będą na bakier z pogodą. Należą do nich osoby, które borykają się z wrodzonymi chorobami lub też nabytymi. Najczęściej borykają się oni z niewydolnością układu krążenia, sercem i przewlekłym stresem.

Zobacz również: Jakie będą najlepsze leki na uspokojenie? Ostrożnie, bo łatwo się uzależnić!

Ponadto w grupie ryzyka znajdują się również ci, którzy mają choroby układu oddechowego i astmę. Źle zmiany pogody znoszą również osoby borykające się z miażdżycą oraz zaburzeniami układu nerwowego. Dodatkowo podczas zmiany pogody lubią „odezwać się” bóle stawów oraz po złamaniu kości. Paradoksalnie wynika to z indywidualnych predyspozycji. Jeżeli organizm jest osłabiony, musi wykonać więcej czynności, co przekłada się na negatywny stan psychiczny i fizyczny.

Objawy zmiennych warunków biometeorologicznych

Statystycznie rzecz ujmując, jednym z głównych objawów wrażliwców pogodowych jest uporczywy i ćmiący ból głowy. Dzieje się tak dlatego, że naczynia krwionośne naraz kurczą się, bez możliwości odbudowy. Zdarza się, że to przez przekrwienie żył mózgowych. Często towarzyszą mu zawroty głowy i wymioty.

Sprawdź też: Ból głowy. Sprawdzone wskazówki, jak sobie z nim poradzić!

Innymi, nie tak już oczywistymi objawami jest uporczywe uczucie senności i osłabienie całego organizmu. Takie odczucia najczęściej pojawiają się przed deszczem, gdy ciśnienie gwałtownie spada. Na szczęście nasz organizm potrafi stosunkowo łatwo dostosować się do nowych warunków. O wiele bardziej niebezpieczne w kontekście warunków biometeorologicznych jest nadciśnienie tętnicze. Osoby starsze i z chorobami przewlekłymi, mogą doświadczyć zmian pogodowych w sposób wyjątkowo dotkliwy.

Osoby bardzie wrażliwe to również te po przebytych urazach. Czasem słyszymy, że na zmianę pogody odzywają się stare urazy i boli całe ciało. W podobny sposób mogą cierpieć osoby z nadwagą. Jakby tego było mało, zmiana pogody może wpływać negatywnie na psychikę, a konkretniej powodując apatię, agresję czy zwyczajny zły humor.

Czy da się wyleczyć nadwrażliwość pogodową?

Dobra wiadomość jest taka, że można wprowadzić zmiany do swojej codzienności, aby w mniejszym stopniu odczuwać dyskomfort związany ze zmianami pogodowymi. Zła, że nie ma na to jednej sprawdzonej metody, bo ta uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji. Jednak lekarze rekomendują zmianę pewnych zachowań, aby stać się mniej podatnym na zmiany. Jakie?

Przede wszystkim to codzienne ćwiczenia rozciągające, utrzymujące naczynia krwionośne w dobrej kondycji. Następnym elementem to zwykłe wysypianie się. Nie można zapomnieć również o zwyczajowym 1,5 litra wody, bo nawodnienie to jedna z najważniejszych kwestii przy funkcjonowaniu całego organizmu. Nie bez znaczenia jest również prawidłowa dieta, oparta na warzywach, owocach i nieprzetworzonych produktach. Jeżeli rzucisz jeszcze używki, możesz mieć pewność, że przykre konsekwencje zmiennych warunków biometeorologicznych nie będą ci niszczyć życia.