Dlaczego nie możesz zbudować pewności siebie?

W wielu postanowieniach noworocznych pojawia się zbudowanie pewności siebie. Nie jest to jednak proste zadanie. Większość osób nie ma pojęcia, na czym polega zdrowa pewność siebie ani w jaki sposób mogą do niej dążyć. Są ludzie, którym nigdy się to nie uda, póki nie przepracują swoich problemów albo nie pogodzą się ze swoją przyszłością. Jeśli ktoś nie wie, że musi się za to zabrać, nigdy nie zmieni swojej sytuacji.

Za niska lub za wysoka pewność siebie nie biorą się z niczego. Jej powodów można szukać w dzieciństwie, szczególnie w relacjach z rodzicami. Często to oni sprawiają, że dziecko nie wierzy w swoje umiejętności albo z jakiegoś powodu cały czas umniejsza swoim zasługom. Może tak być przez trudną relację między rodzeństwem, ale rzadko zdarza się, żeby rodzice nie mieli żadnego udziału w kształtowaniu się pewności siebie dziecka. Jeśli czujesz, że masz z tym problem, koniecznie zastanów się, czy coś w dzieciństwie mogło sprawić, że nie możesz dziś uwierzyć w siebie albo czujesz, że nie zasługujesz na to, co masz.

Problem z pewnością siebie może wynikać także z powodu ludzi, jakimi się otaczasz. Dotyczy to zarówno znajomych, którzy nie odnoszą sukcesów i uważają to, co Ty osiągasz, za stratę czasu, jak i osoby nad wyraz utalentowane i ambitne. Dopóki są to osoby życzliwe, będą starały się umożliwić Ci budowanie zdrowego podejścia do samego siebie, ale spotykanie się z narcyzami, psychopatami czy osobami o negatywnym usposobieniu, twoja pewność siebie może spadać. Brak wsparcia i niechęć otoczenia zawsze będzie przeszkodą w drodze do osiągania celów, ale na szczęście można łatwo zmienić to szukając dla siebie nowych znajomych.

Pewność siebie to nie coś, co buduje się raz na zawsze. To raczej stan, który jest zmienny i każdego dnia może inaczej wpływać na psychikę. Pewność siebie będzie spadać, kiedy ktoś nie odniesie sukcesu albo zniszczy swój związek, z kolei rośnie, kiedy ktoś zostanie pochwalony w pracy albo odezwie się do niego atrakcyjna kobieta na portalu społecznościowym. Można więc wpływać na swoją pewność siebie, poprzez zwracanie uwagi na pozytywne wydarzenia w swoim życiu i ignorowaniu tych negatywnych. Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z tego sposobu nie uzyska się zdrowej samooceny, ale będzie ona raczej sztuczna.